R7F701375EAFP-C#BA2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Speed | 160MHz |
| Connectivity | CANbus, CSI, FlexRay, LINbus, PSI5, SCI, SENT, UART/USART |
| Series | RH850/P1M-E |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Core Processor | RH850G3M |
| R A M Size | 192K x 8 |
| Numberof I/ O | 50 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Data Converters | A/D 19x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R7F701375EAFP-C#BA2 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 100-LQFP, Peripherals: DMA, POR, PWM, Temp Sensor, WDT, Speed: 160MHz.
This device comes in a 100-LQFP package.
FPGACenter currently has 4.320 units of R7F701375EAFP-C#BA2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R7F701375EAFP-C#BA2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.320 units of R7F701375EAFP-C#BA2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R7F701375EAFP-C#BA2 available in?
The R7F701375EAFP-C#BA2 by Renesas is available in a 100-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R7F701375EAFP-C#BA2?
Unit pricing for R7F701375EAFP-C#BA2 starts at $18.13 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.