R7F701462EAFB-C#KA0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 484-BBGA |
| Peripherals | DMA, I²S, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Speed | 160MHz |
| Connectivity | CANbus, CSI, Ethernet, I²C, LINbus, UART/USART |
| Series | RH850/D1x |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Core Processor | RH850G3M |
| R A M Size | 2.07M x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R7F701462EAFB-C#KA0 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 484-BBGA, Peripherals: DMA, I²S, POR, PWM, Temp Sensor, WDT, Speed: 160MHz.
This device comes in a 484-BBGA package.
FPGACenter currently has 11.997 units of R7F701462EAFB-C#KA0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R7F701462EAFB-C#KA0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.997 units of R7F701462EAFB-C#KA0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R7F701462EAFB-C#KA0 available in?
The R7F701462EAFB-C#KA0 by Renesas is available in a 484-BBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R7F701462EAFB-C#KA0?
Unit pricing for R7F701462EAFB-C#KA0 starts at $20.35 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.