R7S721021VCFP#AA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 208-LQFP |
| Supplier Device Package | 208-LFQFP (28x28) |
| Voltage - I/ O | 1.2V, 3.3V |
| Speed | 400MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A9 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ MPE |
| R A M Controllers | SDRAM, SRAM |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | VDC |
| Ethernet | 10/100Mbps |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 (2) |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R7S721021VCFP#AA1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Package / Case: 208-LQFP, Supplier Device Package: 208-LFQFP (28x28).
This device comes in a 208-LQFP package.
FPGACenter currently has 1.785 units of R7S721021VCFP#AA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R7S721021VCFP#AA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.785 units of R7S721021VCFP#AA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R7S721021VCFP#AA1 available in?
The R7S721021VCFP#AA1 by Renesas is available in a 208-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R7S721021VCFP#AA1?
Unit pricing for R7S721021VCFP#AA1 starts at $10.38 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.