R7S910021CBG#AC0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 112-LFBGA |
| Supplier Device Package | 112-FBGA (6x6) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 51 |
| Speed | 450MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-R4F |
| R A M Size | 1.568M x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CSI, I²C, SPI, UART/USART |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.14V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | RZ/T1-M |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R7S910021CBG#AC0 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 110°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 112-LFBGA.
This device comes in a 112-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.566 units of R7S910021CBG#AC0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R7S910021CBG#AC0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.566 units of R7S910021CBG#AC0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R7S910021CBG#AC0 available in?
The R7S910021CBG#AC0 by Renesas is available in a 112-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R7S910021CBG#AC0?
Unit pricing for R7S910021CBG#AC0 starts at $59.16 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.