R8A774B0HA01BG#G0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 1022-BGA |
| Supplier Device Package | 1022-FPBGA |
| Voltage - I/ O | 0.82V, 1.8V, 3.3V |
| Speed | 1.5GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A57 |
| Number of Cores/ Bus Width | 2 Core, 64-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | LPDDR4 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | DU |
| Ethernet | 10/100Mbps (1), 100/1000Mbps (1) |
| S A T A | - |
| U S B | USB (2) |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R8A774B0HA01BG#G0 is a system on chip (soc) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Package / Case: 1022-BGA, Supplier Device Package: 1022-FPBGA.
This device comes in a 1022-BGA package.
FPGACenter currently has 2.271 units of R8A774B0HA01BG#G0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R8A774B0HA01BG#G0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.271 units of R8A774B0HA01BG#G0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R8A774B0HA01BG#G0 available in?
The R8A774B0HA01BG#G0 by Renesas is available in a 1022-BGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R8A774B0HA01BG#G0?
Unit pricing for R8A774B0HA01BG#G0 starts at $112.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.