R8A77860HBGV#U0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 593-BFBGA |
| Supplier Device Package | 593-HFBGA (25x25) |
| Voltage - I/ O | 1.25V, 1.5V, 3.3V |
| Speed | 533MHz |
| Core Processor | SH-4A |
| Number of Cores/ Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | DDR3, SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | IEEE 802.3u |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | OBSOLETE |
| H T S U S | 0000.00.0000 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The R8A77860HBGV#U0 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Package / Case: 593-BFBGA, Supplier Device Package: 593-HFBGA (25x25).
This device comes in a 593-BFBGA package.
FPGACenter currently has 7.032 units of R8A77860HBGV#U0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R8A77860HBGV#U0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.032 units of R8A77860HBGV#U0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R8A77860HBGV#U0 available in?
The R8A77860HBGV#U0 by Renesas is available in a 593-BFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R8A77860HBGV#U0?
Unit pricing for R8A77860HBGV#U0 starts at $89.99 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.