R9A06G032EGBG#AC1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 400-LFBGA |
| Speed | 500MHz |
| Co- Processors/ D S P | ARM® Cortex®-M3 |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps |
| U S B | USB 2.0 (2) |
| Series | RZ/N1D |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C (TJ) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7 |
| Voltage- I/ O | 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| R A M Controllers | DDR2, DDR3 |
| Security Features | AES, DES, 3DES, MD5, SHA-1, SHA-224, SHA-256 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Numberof Cores/ Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Display& Interface Controllers | LCD |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R9A06G032EGBG#AC1 is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 400-LFBGA, Speed: 500MHz, Co- Processors/ D S P: ARM® Cortex®-M3.
This device comes in a 400-LFBGA package.
FPGACenter currently has 11.166 units of R9A06G032EGBG#AC1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R9A06G032EGBG#AC1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.166 units of R9A06G032EGBG#AC1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R9A06G032EGBG#AC1 available in?
The R9A06G032EGBG#AC1 by Renesas is available in a 400-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R9A06G032EGBG#AC1?
Unit pricing for R9A06G032EGBG#AC1 starts at $24.90 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.