R9A07G043U15GBG#BC0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 361-LFBGA |
| Supplier Device Package | 361-BGA (13x13) |
| Voltage - I/ O | 3.3V |
| Speed | 1GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 64-Bit |
| Co- Processors/ D S P | ARM® Cortex®-M33 |
| R A M Controllers | DDR3L, DDR4 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | LCD |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| U S B | USB 2.0 OTG (2) |
| Security Features | AES, ARM TZ, ECC, GHASH, RSA, Secure boot, SHA-1, SHA-224, SHA-256, TRNG |
| Series | RZ/G2UL |
| Additional Interfaces | CANbus, DMA, Ethernet, GPIO, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, QSPI, SCI |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R9A07G043U15GBG#BC0 is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 361-LFBGA.
This device comes in a 361-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.779 units of R9A07G043U15GBG#BC0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R9A07G043U15GBG#BC0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.779 units of R9A07G043U15GBG#BC0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R9A07G043U15GBG#BC0 available in?
The R9A07G043U15GBG#BC0 by Renesas is available in a 361-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R9A07G043U15GBG#BC0?
Unit pricing for R9A07G043U15GBG#BC0 starts at $23.07 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.