R9A07G054L28GBG#BC0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 551-LFBGA |
| Supplier Device Package | 551-LFBGA (21x21) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 3.3V |
| Speed | 200MHz, 1.2GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A55, ARM® Cortex®-M33 |
| Number of Cores/ Bus Width | 3 Core, 64-Bit |
| Co- Processors/ D S P | ARM® Mali-G31, Multimedia; NEON™ SIMD |
| R A M Controllers | DDR3L, DDR4 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | LCD, MIPI/CSI, MIPI/DSI |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| U S B | USB 2.0 (2) |
| Series | RZ/V2L |
| Additional Interfaces | CANbus, eMMC/SD/SDIO, I²C, SPI, UART |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R9A07G054L28GBG#BC0 is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 551-LFBGA.
This device comes in a 551-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 43.945 units of R9A07G054L28GBG#BC0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R9A07G054L28GBG#BC0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 43.945 units of R9A07G054L28GBG#BC0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R9A07G054L28GBG#BC0 available in?
The R9A07G054L28GBG#BC0 by Renesas is available in a 551-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R9A07G054L28GBG#BC0?
Unit pricing for R9A07G054L28GBG#BC0 starts at $15.97 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.