R9A09G011GBG#BCC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 841-FBGA |
| Supplier Device Package | 841-FBGA (15x15) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 3.3V |
| Speed | 996MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A53 |
| Number of Cores/ Bus Width | 2 Core, 64-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ SIMD |
| R A M Controllers | LPDDR4 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | DP, HDMI, LCD |
| Ethernet | GbE (1) |
| U S B | USB 3.1 (1) |
| Security Features | AES, ARC4, RSA, SHA-224, SHA-256, TRNG |
| Series | RZ/V |
| Additional Interfaces | CSI, GPIO, I²C, PCIe, SDI, USB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R9A09G011GBG#BCC is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 841-FBGA.
This device comes in a 841-FBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.165 units of R9A09G011GBG#BCC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R9A09G011GBG#BCC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.165 units of R9A09G011GBG#BCC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R9A09G011GBG#BCC available in?
The R9A09G011GBG#BCC by Renesas is available in a 841-FBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R9A09G011GBG#BCC?
Unit pricing for R9A09G011GBG#BCC starts at $141.24 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.