RAA207703GBM#HC0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 35-WFBGA, CSPBGA |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 35-CSP (2.67x3.87) |
| Current - Output | 15A |
| Frequency - Switching | Up to 2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 5V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 3V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The RAA207703GBM#HC0 is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 35-WFBGA, CSPBGA.
This device comes in a 35-WFBGA, CSPBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 77 units of RAA207703GBM#HC0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RAA207703GBM#HC0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 77 units of RAA207703GBM#HC0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RAA207703GBM#HC0 available in?
The RAA207703GBM#HC0 by Renesas is available in a 35-WFBGA, CSPBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RAA207703GBM#HC0?
Unit pricing for RAA207703GBM#HC0 starts at $4.84 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.