RAA2128324GSP#HA0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 72V |
| Frequency - Switching | 350kHz |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 6V, 12V, 500mA |
| Voltage/ Current - Output 2 | 5V, 100mA |
| Voltage/ Current - Output 3 | 3V, 50mA |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RAA2128324GSP#HA0 is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 626 units of RAA2128324GSP#HA0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RAA2128324GSP#HA0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 626 units of RAA2128324GSP#HA0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RAA2128324GSP#HA0 available in?
The RAA2128324GSP#HA0 by Renesas is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RAA2128324GSP#HA0?
Unit pricing for RAA2128324GSP#HA0 starts at $3.52 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.