RAA2213404GNP#HB0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Application | DC-DC Converters |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 25-PowerWFQFN |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | 25-PQFN (4x5) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 16V |
| Current - Output / Channel | 40A |
| Current - Peak Output | 40A |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Shoot-Through, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Voltage - Load | 3V ~ 16V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RAA2213404GNP#HB0 is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Application: DC-DC Converters, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 25-PowerWFQFN.
This device comes in a 25-PowerWFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.325 units of RAA2213404GNP#HB0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RAA2213404GNP#HB0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.325 units of RAA2213404GNP#HB0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RAA2213404GNP#HB0 available in?
The RAA2213404GNP#HB0 by Renesas is available in a 25-PowerWFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RAA2213404GNP#HB0?
Unit pricing for RAA2213404GNP#HB0 starts at $6.38 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.