RAA271082A4HNP#MA0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 24-TFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-SCQFN (4x4) |
| Voltage - Supply | 4V ~ 42V |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Number of Outputs | 4 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (3), Linear (LDO) (1) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 2.8V ~ 5.05V, 1A |
| Voltage/ Current - Output 2 | 0.85V ~ 3.3V, 1A |
| Voltage/ Current - Output 3 | 0.85V ~ 3.3V, 1A |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RAA271082A4HNP#MA0 is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 24-TFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-TFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 1.750 units of RAA271082A4HNP#MA0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RAA271082A4HNP#MA0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.750 units of RAA271082A4HNP#MA0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RAA271082A4HNP#MA0 available in?
The RAA271082A4HNP#MA0 by Renesas is available in a 24-TFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RAA271082A4HNP#MA0?
Unit pricing for RAA271082A4HNP#MA0 starts at $3.81 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.