RAJ306010ZGNP#AAN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | I²C, SPI, UART |
| Supplier Device Package | 64-QFN (8x8) |
| Voltage - Supply | 6V ~ 42V |
| Current - Output | 500mA |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (3) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | Multiphase |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Function | Controller - Speed |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RAJ306010ZGNP#AAN is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 64-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.898 units of RAJ306010ZGNP#AAN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RAJ306010ZGNP#AAN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.898 units of RAJ306010ZGNP#AAN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RAJ306010ZGNP#AAN available in?
The RAJ306010ZGNP#AAN by Renesas is available in a 64-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RAJ306010ZGNP#AAN?
Unit pricing for RAJ306010ZGNP#AAN starts at $5.63 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.