RC19020AGN6#KD0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Application Specific |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 80-GQFN (6x6) |
| Frequency - Max | 400MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | LP-HCSL |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 3.63V |
| P L L | No |
| Input | HCSL, LVDS |
| Ratio - Input: Output | 1:20 |
| Differential - Input: Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RC19020AGN6#KD0 is a application specific processors in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Application Specific, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 80-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad.
This device comes in a 80-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 31.207 units of RC19020AGN6#KD0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RC19020AGN6#KD0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 31.207 units of RC19020AGN6#KD0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RC19020AGN6#KD0 available in?
The RC19020AGN6#KD0 by Renesas is available in a 80-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RC19020AGN6#KD0?
Unit pricing for RC19020AGN6#KD0 starts at $2.20 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.