RC32508A101GNE#BB0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Clock Generator, Jitter Attenuator |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| P L L | Yes |
| Input | Clock, Crystal |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| Series | FemtoClock® |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage- Supply | 1.71V ~ 1.89V, 1.71V ~ 3.465V |
| Frequency- Max | 1GHz |
| Numberof Circuits | 1 |
| Ratio- Input: Output | 3:8 |
| Differential- Input: Output | Yes/Yes |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RC32508A101GNE#BB0 is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Package / Case: 48-VFQFN Exposed Pad, Type: Clock Generator, Jitter Attenuator, Output: CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 10.251 units of RC32508A101GNE#BB0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RC32508A101GNE#BB0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.251 units of RC32508A101GNE#BB0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RC32508A101GNE#BB0 available in?
The RC32508A101GNE#BB0 by Renesas is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RC32508A101GNE#BB0?
Unit pricing for RC32508A101GNE#BB0 starts at $9.31 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.