RC38612A001GN2#KB0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Application Specific |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad |
| Output | CML, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL |
| P L L | Yes |
| Input | CML, CMOS, HCSL, LVDS, PECL, Crystal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage- Supply | 1.71V ~ 3.465V |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH |
| Frequency- Max | 1GHz |
| Numberof Circuits | 1 |
| Ratio- Input: Output | 5:12 |
| Differential- Input: Output | Yes/Yes |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RC38612A001GN2#KB0 is a application specific processors in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Application Specific, Product Status: Active, Package / Case: 72-VFQFN Exposed Pad, Output: CML, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL, P L L: Yes.
This device comes in a 72-VFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 8.140 units of RC38612A001GN2#KB0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RC38612A001GN2#KB0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.140 units of RC38612A001GN2#KB0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RC38612A001GN2#KB0 available in?
The RC38612A001GN2#KB0 by Renesas is available in a 72-VFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RC38612A001GN2#KB0?
Unit pricing for RC38612A001GN2#KB0 starts at $44.41 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.