UPD70F3454GC(R)-8EA-A
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | - |
| Peripherals | DMA, LVD, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 56 |
| Speed | 64MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | V850ES |
| R A M Size | 12K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CSI, EBI/EMI, I²C, UART/USART |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 10x12b, 8x10b |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The UPD70F3454GC(R)-8EA-A is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-LQFP.
This device comes in a 100-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.336 units of UPD70F3454GC(R)-8EA-A in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the UPD70F3454GC(R)-8EA-A in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.336 units of UPD70F3454GC(R)-8EA-A in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the UPD70F3454GC(R)-8EA-A available in?
The UPD70F3454GC(R)-8EA-A by Renesas is available in a 100-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for UPD70F3454GC(R)-8EA-A?
Unit pricing for UPD70F3454GC(R)-8EA-A starts at $14.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.