UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Peripherals | DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 105 |
| Speed | 120MHz |
| E E P R O M Size | 32K x 8 |
| Core Processor | V850E2M |
| R A M Size | 256K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 3MB (3M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x10/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | V850E2/Dx4 |
| Base Product Number | UPD70F3526 |
| Packaging | Bulk |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 144-LQFP.
This device comes in a 144-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.847 units of UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.847 units of UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H available in?
The UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H by Renesas is available in a 144-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H?
Unit pricing for UPD70F3526GJA9-GAE-Q-H starts at $0.0090 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.