25EMPPC603E2BB200K
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TJ) |
| Package / Case | 278-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 278-FCPBGA (21x21) |
| Voltage - I/ O | 2.5V, 3.3V |
| Speed | 200MHz |
| Core Processor | PowerPC EM603e |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | - |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | - |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 25EMPPC603E2BB200K is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 105°C (TJ), Package / Case: 278-BBGA, FCBGA, Supplier Device Package: 278-FCPBGA (21x21).
This device comes in a 278-BBGA, FCBGA package.
FPGACenter currently has 6.318 units of 25EMPPC603E2BB200K in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 25EMPPC603E2BB200K in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.318 units of 25EMPPC603E2BB200K in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 25EMPPC603E2BB200K available in?
The 25EMPPC603E2BB200K by Rochester Electronics is available in a 278-BBGA, FCBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 25EMPPC603E2BB200K?
Unit pricing for 25EMPPC603E2BB200K starts at $34.93 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.