25PPC405CR-3BB200C
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) |
| Package / Case | 316-BBGA |
| Supplier Device Package | 316-EPBGA (27x27) |
| Voltage - I/ O | 3.3V |
| Speed | 200MHz |
| Core Processor | PowerPC 405CR |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | - |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 25PPC405CR-3BB200C is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TC), Package / Case: 316-BBGA, Supplier Device Package: 316-EPBGA (27x27).
This device comes in a 316-BBGA package.
FPGACenter currently has 1.574 units of 25PPC405CR-3BB200C in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 25PPC405CR-3BB200C in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.574 units of 25PPC405CR-3BB200C in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 25PPC405CR-3BB200C available in?
The 25PPC405CR-3BB200C by Rochester Electronics is available in a 316-BBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 25PPC405CR-3BB200C?
Unit pricing for 25PPC405CR-3BB200C starts at $41.21 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.