25PPC750CXEFP2013T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TJ) |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (27x27) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 2.5V |
| Speed | 400MHz |
| Core Processor | PowerPC 750CX |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | - |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | - |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 25PPC750CXEFP2013T is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 105°C (TJ), Package / Case: 256-LBGA, Supplier Device Package: 256-PBGA (27x27).
This device comes in a 256-LBGA package.
FPGACenter currently has 21.090 units of 25PPC750CXEFP2013T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 25PPC750CXEFP2013T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 21.090 units of 25PPC750CXEFP2013T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 25PPC750CXEFP2013T available in?
The 25PPC750CXEFP2013T by Rochester Electronics is available in a 256-LBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 25PPC750CXEFP2013T?
Unit pricing for 25PPC750CXEFP2013T starts at $21.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.