74F537SC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | Decoder |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA |
| Circuit | 1 x 4:10 |
| Independent Circuits | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74F537SC is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.524 units of 74F537SC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 74F537SC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.524 units of 74F537SC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 74F537SC available in?
The 74F537SC by Rochester Electronics is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74F537SC?
Unit pricing for 74F537SC starts at $0.2735 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.