74FR1074SC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Complementary |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 160 MHz |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 7ns @ 5V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 24 mA |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Input Capacitance | - |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74FR1074SC is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.220 units of 74FR1074SC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 74FR1074SC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.220 units of 74FR1074SC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 74FR1074SC available in?
The 74FR1074SC by Rochester Electronics is available in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74FR1074SC?
Unit pricing for 74FR1074SC starts at $0.7117 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.