74VHC14SJX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | Schmitt Trigger |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Number of Circuits | 6 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Inputs | 1 |
| Current - Quiescent ( Max) | 2 µA |
| Logic Type | Inverter |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 10.6ns @ 5V, 50pF |
| Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Logic Level - High | 2.2V ~ 3.85V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74VHC14SJX is a gates & inverters in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: Schmitt Trigger, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
Contact FPGACenter for availability and lead time on 74VHC14SJX. We can source this part through our global network of authorized distributors.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Can I still purchase the 74VHC14SJX?
While 74VHC14SJX is currently showing limited availability, FPGACenter can source this part through our global network of certified suppliers. Submit an RFQ for lead time and pricing.
What package type is the 74VHC14SJX available in?
The 74VHC14SJX by Rochester Electronics is available in a 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74VHC14SJX?
Unit pricing for 74VHC14SJX starts at $0.3315 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.