ADAU1761BCPZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/CODECs |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Type | Audio |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP-VQ (5x5) |
| Resolution ( Bits) | 24 b |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 3.65V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.63V ~ 3.65V |
| Number of A D Cs / D A Cs | 2 / 2 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/ N Ratio, A D Cs / D A Cs (db) Typ | - |
| Dynamic Range, A D Cs / D A Cs (db) Typ | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADAU1761BCPZ is a audio codecs in the Audio ICs family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/CODECs, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.752 units of ADAU1761BCPZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADAU1761BCPZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.752 units of ADAU1761BCPZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADAU1761BCPZ available in?
The ADAU1761BCPZ by Rochester Electronics is available in a 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADAU1761BCPZ?
Unit pricing for ADAU1761BCPZ starts at $3.12 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.