ADBF518WBSWZ402
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Ethernet, I²C, PPI, RSI, SPI, SPORT, UART/USART |
| Supplier Device Package | 176-LQFP-EP (24x24) |
| Clock Rate | 400MHz |
| Non- Volatile Memory | External |
| On- Chip R A M | 116kB |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Voltage - Core | 1.30V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADBF518WBSWZ402 is a dsp - digital signal processors in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.620 units of ADBF518WBSWZ402 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADBF518WBSWZ402 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.620 units of ADBF518WBSWZ402 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADBF518WBSWZ402 available in?
The ADBF518WBSWZ402 by Rochester Electronics is available in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADBF518WBSWZ402?
Unit pricing for ADBF518WBSWZ402 starts at $32.33 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.