ADM223ARS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/ Receivers | 4/5 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 250 mV |
| Data Rate | 120Kbps |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADM223ARS is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.271 units of ADM223ARS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADM223ARS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.271 units of ADM223ARS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADM223ARS available in?
The ADM223ARS by Rochester Electronics is available in a 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADM223ARS?
Unit pricing for ADM223ARS starts at $1.44 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.