CD54HCT4020F
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Counters, Dividers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Direction | Up |
| Supplier Device Package | 16-CDIP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Logic Type | Binary Counter |
| Number of Bits per Element | 14 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | - |
| Count Rate | 25 MHz |
| Trigger Type | Negative Edge |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD54HCT4020F is a counters & dividers in the Sequential Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Counters, Dividers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 16-CDIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 16-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.538 units of CD54HCT4020F in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD54HCT4020F in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.538 units of CD54HCT4020F in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD54HCT4020F available in?
The CD54HCT4020F by Rochester Electronics is available in a 16-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD54HCT4020F?
Unit pricing for CD54HCT4020F starts at $1.27 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.