CD74AC175E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Complementary |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 100 MHz |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 12.2ns @ 5V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 8 µA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 10 pF |
| Function | Reset |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74AC175E is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 11.067 units of CD74AC175E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74AC175E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.067 units of CD74AC175E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74AC175E available in?
The CD74AC175E by Rochester Electronics is available in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74AC175E?
Unit pricing for CD74AC175E starts at $0.2900 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.