CD74AC257SM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Multiplexer |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74AC257SM is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.389 units of CD74AC257SM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74AC257SM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.389 units of CD74AC257SM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74AC257SM available in?
The CD74AC257SM by Rochester Electronics is available in a 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74AC257SM?
Unit pricing for CD74AC257SM starts at $0.6063 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.