CD74FCT16374CTMT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | - |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 5.2ns @ 5V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 500 µA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 4.5 pF |
| Function | Standard |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74FCT16374CTMT is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width).
This device comes in a 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.680 units of CD74FCT16374CTMT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74FCT16374CTMT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.680 units of CD74FCT16374CTMT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74FCT16374CTMT available in?
The CD74FCT16374CTMT by Rochester Electronics is available in a 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74FCT16374CTMT?
Unit pricing for CD74FCT16374CTMT starts at $1.45 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.