CD74FCT240ATQM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Input Type | - |
| Output Type | 3-State |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Current - Output High, Low | - |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74FCT240ATQM is a buffers, drivers, receivers & transceivers in the Buffers & Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.189 units of CD74FCT240ATQM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74FCT240ATQM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.189 units of CD74FCT240ATQM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74FCT240ATQM available in?
The CD74FCT240ATQM by Rochester Electronics is available in a 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74FCT240ATQM?
Unit pricing for CD74FCT240ATQM starts at $0.2259 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.