CD74HC10M
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Number of Circuits | 3 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Inputs | 3 |
| Current - Quiescent ( Max) | 2 µA |
| Logic Type | NAND Gate |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 17ns @ 6V, 50pF |
| Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.8V |
| Logic Level - High | 1.5V ~ 4.2V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74HC10M is a gates & inverters in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gates and Inverters, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 32.550 units of CD74HC10M in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74HC10M in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 32.550 units of CD74HC10M in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74HC10M available in?
The CD74HC10M by Rochester Electronics is available in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74HC10M?
Unit pricing for CD74HC10M starts at $0.4388 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.