CD74HC4020EX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Counters, Dividers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Direction | Up |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Logic Type | Binary Counter |
| Number of Bits per Element | 14 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | - |
| Count Rate | 35 MHz |
| Trigger Type | Negative Edge |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74HC4020EX is a counters & dividers in the Sequential Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Counters, Dividers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 10.668 units of CD74HC4020EX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74HC4020EX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.668 units of CD74HC4020EX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74HC4020EX available in?
The CD74HC4020EX by Rochester Electronics is available in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74HC4020EX?
Unit pricing for CD74HC4020EX starts at $0.4485 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.