CD74HC7030E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/FIFOs Memory |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Memory Size | 64 x 9 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Current - Supply ( Max) | 50µA |
| Data Rate | 33MHz |
| Access Time | - |
| Bus Directional | Uni-Directional |
| Expansion Type | - |
| Programmable Flags Support | No |
| Retransmit Capability | No |
| F W F T Support | No |
| Function | Asynchronous, Synchronous |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74HC7030E is a fifo memory in the Volatile Memory family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/FIFOs Memory, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 28-DIP (0.600", 15.24mm).
This device comes in a 28-DIP (0.600", 15.24mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 3.486 units of CD74HC7030E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74HC7030E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.486 units of CD74HC7030E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74HC7030E available in?
The CD74HC7030E by Rochester Electronics is available in a 28-DIP (0.600", 15.24mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74HC7030E?
Unit pricing for CD74HC7030E starts at $3.32 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.