CD74HC85NS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Logic |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Magnitude Comparator |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Output | Active High |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Bits | 4 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Output Function | A<B, A=B, A>B |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 33ns @ 6V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 8 µA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74HC85NS is a logic comparators in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Logic, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.658 units of CD74HC85NS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74HC85NS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.658 units of CD74HC85NS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74HC85NS available in?
The CD74HC85NS by Rochester Electronics is available in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74HC85NS?
Unit pricing for CD74HC85NS starts at $0.6955 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.