CY74FCT157ATQC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | Multiplexer |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | 64mA, 32mA |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY74FCT157ATQC is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.670 units of CY74FCT157ATQC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY74FCT157ATQC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.670 units of CY74FCT157ATQC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY74FCT157ATQC available in?
The CY74FCT157ATQC by Rochester Electronics is available in a 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY74FCT157ATQC?
Unit pricing for CY74FCT157ATQC starts at $1.17 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.