DM74LS175SJX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Complementary |
| Supplier Device Package | 16-CDIP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Clock Frequency | 25 MHz |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 36ns @ 5V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 18 mA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | - |
| Function | Master Reset |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DM74LS175SJX is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 16-CDIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 16-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 5.568 units of DM74LS175SJX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DM74LS175SJX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.568 units of DM74LS175SJX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DM74LS175SJX available in?
The DM74LS175SJX by Rochester Electronics is available in a 16-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DM74LS175SJX?
Unit pricing for DM74LS175SJX starts at $0.0682 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.