FAN2534SX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2V |
| Voltage - Output ( Max) | 5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.22V @ 150mA |
| P S R R | 70dB (100Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FAN2534SX is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SC-74A, SOT-753.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.990 units of FAN2534SX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FAN2534SX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.990 units of FAN2534SX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FAN2534SX available in?
The FAN2534SX by Rochester Electronics is available in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FAN2534SX?
Unit pricing for FAN2534SX starts at $0.5468 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.