FAN8408DTF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Technology | Bipolar |
| Interface | - |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Voltage - Supply | 4V ~ 15V |
| Current - Output | 1.2A |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Load | 30V |
| Motor Type - Stepper | Unipolar |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Step Resolution | - |
| Applications | Fan Motor Driver |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FAN8408DTF is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.691 units of FAN8408DTF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FAN8408DTF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.691 units of FAN8408DTF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FAN8408DTF available in?
The FAN8408DTF by Rochester Electronics is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FAN8408DTF?
Unit pricing for FAN8408DTF starts at $0.1902 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.