FSFM260N
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Power ( Watts) | 35 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 8V ~ 21V |
| Frequency - Switching | 67kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 12 V |
| Duty Cycle | 77% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | - |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FSFM260N is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 525 units of FSFM260N in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FSFM260N in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 525 units of FSFM260N in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FSFM260N available in?
The FSFM260N by Rochester Electronics is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FSFM260N?
Unit pricing for FSFM260N starts at $2.72 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.