FSFR1700XS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 10-SSIP Module, 9 Leads, Formed Leads |
| Supplier Device Package | 9-SIP |
| Voltage - Breakdown | 500V |
| Power ( Watts) | 200 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 10V ~ 25V |
| Frequency - Switching | Up to 300kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Half-Bridge |
| Voltage - Start Up | 12.5 V |
| Duty Cycle | 50% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | Frequency Control |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The FSFR1700XS is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 130°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 10-SSIP Module, 9 Leads, Formed Leads.
This device comes in a 10-SSIP Module, 9 Leads, Formed Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 10.490 units of FSFR1700XS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FSFR1700XS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.490 units of FSFR1700XS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FSFR1700XS available in?
The FSFR1700XS by Rochester Electronics is available in a 10-SSIP Module, 9 Leads, Formed Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FSFR1700XS?
Unit pricing for FSFR1700XS starts at $2.64 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.