FSGM0765RWDTU
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-220-6 Full Pack, Formed Leads |
| Supplier Device Package | TO-220F-6L (W-Forming) |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Power ( Watts) | 90 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 7.5V ~ 26V |
| Frequency - Switching | 66kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 12 V |
| Duty Cycle | 70% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FSGM0765RWDTU is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-220-6 Full Pack, Formed Leads.
This device comes in a TO-220-6 Full Pack, Formed Leads package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.503 units of FSGM0765RWDTU in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FSGM0765RWDTU in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.503 units of FSGM0765RWDTU in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FSGM0765RWDTU available in?
The FSGM0765RWDTU by Rochester Electronics is available in a TO-220-6 Full Pack, Formed Leads package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FSGM0765RWDTU?
Unit pricing for FSGM0765RWDTU starts at $0.9000 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.