FST3383WM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | Bus FET Exchange Switch |
| Supplier Device Package | 24-SOP |
| Voltage - Supply | 4V ~ 5.5V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | - |
| Circuit | 5 x 2:2 |
| Independent Circuits | 1 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FST3383WM is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.780 units of FST3383WM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FST3383WM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.780 units of FST3383WM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FST3383WM available in?
The FST3383WM by Rochester Electronics is available in a 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FST3383WM?
Unit pricing for FST3383WM starts at $0.6240 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.