FSTUD162450MTDX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Type | Bus Switch |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Voltage - Supply | 4V ~ 5.5V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | - |
| Circuit | 10 x 1:1 |
| Independent Circuits | 2 |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FSTUD162450MTDX is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width).
This device comes in a 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.767 units of FSTUD162450MTDX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FSTUD162450MTDX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.767 units of FSTUD162450MTDX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FSTUD162450MTDX available in?
The FSTUD162450MTDX by Rochester Electronics is available in a 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FSTUD162450MTDX?
Unit pricing for FSTUD162450MTDX starts at $1.05 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.