IBMPPC750CLGEQ4024
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TJ) |
| Package / Case | 278-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 278-FCPBGA (21x21) |
| Voltage - I/ O | 1.15V, 1.8V |
| Speed | 400MHz |
| Core Processor | PowerPC 750CL |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | - |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | - |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IBMPPC750CLGEQ4024 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 105°C (TJ), Package / Case: 278-BBGA, FCBGA, Supplier Device Package: 278-FCPBGA (21x21).
This device comes in a 278-BBGA, FCBGA package.
FPGACenter currently has 1.613 units of IBMPPC750CLGEQ4024 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IBMPPC750CLGEQ4024 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.613 units of IBMPPC750CLGEQ4024 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IBMPPC750CLGEQ4024 available in?
The IBMPPC750CLGEQ4024 by Rochester Electronics is available in a 278-BBGA, FCBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IBMPPC750CLGEQ4024?
Unit pricing for IBMPPC750CLGEQ4024 starts at $40.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.