ILC7081AIM5ADJX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 13V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Supply ( Max) | 260 µA |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 220 µA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output ( Max) | 12.8V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.2V @ 100mA |
| P S R R | 85dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ILC7081AIM5ADJX is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SC-74A, SOT-753.
This device comes in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.533 units of ILC7081AIM5ADJX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ILC7081AIM5ADJX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.533 units of ILC7081AIM5ADJX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ILC7081AIM5ADJX available in?
The ILC7081AIM5ADJX by Rochester Electronics is available in a SC-74A, SOT-753 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ILC7081AIM5ADJX?
Unit pricing for ILC7081AIM5ADJX starts at $0.1755 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.