ILC7280AR2828X
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 9V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 150mA, 150mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.8V, 2.8V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 2 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.18V @ 150mA |
| P S R R | 50dB ~ 45dB (120Hz ~ 1kHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ILC7280AR2828X is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.538 units of ILC7280AR2828X in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ILC7280AR2828X in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.538 units of ILC7280AR2828X in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ILC7280AR2828X available in?
The ILC7280AR2828X by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ILC7280AR2828X?
Unit pricing for ILC7280AR2828X starts at $1.03 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.